Загальне
Христенко О.О., Щербина О.А.
Київський національний університет будівництва і архітектури
H5P – НОВИЙ ЗАСІБ СТВОРЕННЯ ІНТЕРАКТИВНОГО НАВЧАЛЬНОГО КОНТЕНТУ
Н5Р – це новий безкоштовний засіб створення, обміну й повторного використання інтерактивного мультимедійного навчального контенту в форматі HTML5 для всіх типів пристроїв: комп'ютерів, планшетів смартфонів [1].
Створення і редагування контенту відбувається безпосередньо в браузері, що полегшує роботу користувачеві. Редактори, які дозволяють це робити, вже створені для WordPress і Drupal. Для Moodle такий редактор поки що знаходиться в стадії розробки, але вже є плагін [2], який дозволяє переглядати в Moodle інтерактивний контент, створений у зовнішніх редакторах Н5Р, наприклад, доступних на сайті https://h5p.org/. Крім вказаного плагіна в Moodle, треба розмістити і періодично оновлювати також і бібліотеку типів контенту. В результаті на платформі з’являється ще один тип діяльності, результати якої записуються в журнал оцінок Moodle.
Редактор Н5Р є дуже простим у використанні, що робить доступним створення багатого інтерактивного контенту навіть для користувачів з початковим рівнем знайомства з комп'ютером.
Розглянемо коротко основні типи контенту Н5Р, які можна створювати за допомогою цього засобу. Обравши тип контенту Презентація курсу (рис. 1), можна створити послідовність слайдів, на яких можна розміщувати текст і графіку, посилання, засоби навігації по слайдах, різні мультимедійні ресурси та інтерактивні елементи у вигляді тестових питань різних типів, тощо. Наприклад, можна створити інтерактивне відео, що складається з відео файлу в форматі mp4 і/або WebM, на яке можна додавати закладки, графіку, текст і елементи інтерактивної взаємодії, такі як тестові питання типу вибір із множини, пропущені слова, перетягування та їх підсумкове резюме.
Рис. 1
Інтерактивні елементи на цьому рисунку створені за допомогою контенту типу Image Hotspot. Тут для пояснення призначення кнопок ми використали інтерактивні елементи у вигляді тексту. Крім нього можна використовувати також відео або графіку.
Н5Р пропонує багато типів контенту, що є електронним варіантом специфічних засобів навчання. Наприклад, для вивчення іноземної мови часто використовують діалог- чи флеш-карточки, з двох сторін якої розміщені слова написані різними мовами. Студент дає відповідь і, перевернувши карточку кліком мишки, перевіряє її правильність. Є Hotspots зображення, які студент має розшукати на рисунку тощо. Також серед типів контенту є готові ігри навчального призначення, є засоби інтеграції в Н5Р Facebook і Twiter, є можливість вбудувати в Н5Р сервіс appear.in для проведення відеоконференцій і т.п.
H5P дозволяє створювати новий контент для вашого курсу та має зручний інтерфейс для подальшого виводу та інтеграції за системою Moodle. Велика кількість видів створюваного контенту дозволяє повністю розкрити тематику курсу та оцінити засвоєні знання студента. Презентації Н5Р можуть легко вбудовуватися в будь-які ресурси Moodle. Нижче наведені зразки презентацій курсу та інтерактивного відео, взяті з сайту https://h5p.org/.
Таким чином Н5Р є новим засобом створення навчального контенту з багатьма можливостями для вивчення навчального матеріалу та оцінювання знань студентів. При цьому він лише починає набувати популярності, бібліотека типів його контенту постійно поповнюється новими елементами, досить видовищними, ефективними і в той же час доступними викладачу, який не має спеціальної підготовки у галузі інформаційних технологій.
Детальніше познайомитися з можливостями Н5Р та можна на його офіційному сайті https://h5p.org/, де крім засобів розробки інтерактивного контенту розміщена також документація та форуми підтримки міжнародної спільноти користувачів Н5Р.
Під час конференції планується проведення майстер-класу, на якому будуть показані приклади створення мультимедійного інтерактивного контенту за допомогою Н5Р.
Список використаних джерел
1. H5P. Create, share and reuse interactive HTML5 content in your browser. // [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://h5p.org/
2. Setup H5P for Moodle. // [Електронний ресурс]. – Режим доступу : https://h5p.org/moodle