Загальне
Петренко С. В.
Рівненський державний гуманітарний університет
ПОРІВНЯЛЬНИЙ АНАЛІЗ НАЙПОПУЛЯРНІШИХ
ПЛАГІНІВ ВЕБ-АНАЛІТИКИ
ДЛЯ LMS MOODLE
Система Moodle надзвичайно популярна у сфері онлайн освіти. Цей факт забезпечує наявність велетенської спільноти, що постійно працює над удосконаленням Moodle та створює все нові й нові розширення для системи. Постійне зростання додатків на офіційному сайті Moodle викликає труднощі при виборі плагінів. На сьогодні Moodle являє собою потужну систему для керування онлайн-освітою. Функціональність системи настільки різноманітна, що платформу загалом можна з легкістю віднести до категорії веб-сайтів.
Створення і запуск будь якого веб-сайту – це лише частина роботи. Далі автоматично запускається перманентний процес підтримки. І саме від цього залежить його популярність, інформативність, актуальність та відвідуваність. А здійснювати таку підтримку без налагодженого зворотнього зв’язку, на нашу думку, практично неможливо, або ж взагалі нереально. Звичайно, що зібрати певну інформацію можна від консультації з колегами, намагатися якимось чином заохотити користувачів лишати відгуки та пропозиції на Вашому ресурсі, моніторити веб-сайти, близькі за тематикою до Вашого ресурсу і т. д. Проте, такий підхід забирає досить багато часу, а висновки, які Ви зробите на основі проведеного аналізу, можуть банально бути хибними, зважаючи на суб’єктивність їх прийняття. Тому і ефективність буде надзвичайно низькою. Проблема збору статистичних даних з веб-ресурсів та їх опрацювання наразі є досить поширеною і жваво обговорюється Інтернет-спільнотою. Звідки і виник термін веб-аналітика.
Веб-аналітика – це вимірювання, збір, аналіз і представлення веб-даних з метою осмислення та оптимізації веб-ресурсів [1]. Основним завданням веб-аналітики є моніторинг відвідуваності веб-сайтів, на підставі даних якого визначається веб-аудиторія і вивчається поведінка веб-відвідувачів для прийняття рішень з розвитку і розширення функціональних можливостей веб-ресурсу.
На сьогодні існує чимала кількість компаній, що надає послуги веб-аналітики для ресурсів з подальшим тлумаченням та стратегією розвитку за окрему плату. Так як Moodle і є навчальним веб-ресурсом, де стратегія розвитку, актуальність інформації та сприйняття навчальних курсів цільовою аудиторією є чи не найважливішим завданням, то і питання веб-аналітики є досить актуальним.
Пропонована розвідка присвячена веб-аналітиці Moodle-курсів за допомогою існуючих плагінів, їх перехресному аналізу та досвіду впровадження.
Нашу увагу привернули два найбільш завантажувані плагіни для збору веб-аналітики згідно статистики за категоріями на сайті спільноти Moodle [2], а саме: IntelliBoard.net - Reporting and Analytics Tool for Moodle та Analytics.
Рис. 1 Рейтинг найбільш завантажуваних плагінів Moodle (за категорією «Загальні плагіни»).
Здійснимо їх аналіз більш розлого.
IntelliBoard.net - Reporting and Analytics Tool for Moodle
Плагін IntelliBoard.net створено виключно під інтеграцію з LMS Moodle, а тому основною його перевагою є максимальна сумісність з системою та зміщення акцентів саме на збір аналітики, яка необхідна для навчального ресурсу. За даними однойменного сайту, на момент написання матеріалів, ресурс обслуговує більше 4 мільйонів учнів, близько 190 тисяч курсів, та налічує 606 сайтів на обслуговуванні. Важливим аспектом є те, що модуль отримав відзнаку «Best of Elearning 2015».
На сайті спільноти Moodle є покрокова інструкція англійською мовою з встановлення та налаштування модуля [3]. Інструкція має загальноописовий характер, а тому є малоінформативною. Відтак, ще не почавши працювати з модулем, ми відразу наштовхнулися на досить вагомий його недолік. Тому було прийнято рішення спочатку зареєструватись на офіційному сайті компанії та зібрати більше інформації про сам плагін. Зазначимо, що процес реєстрації дуже зручний (для заповнення вимагається лише три поля: Ваше ім’я, електронна адреса та пароль).
Після реєстрації на сайті ресурсу, Ви не зможете авторизуватись в систему, допоки не активуєте новостворений акаунт через посилання, яке міститься у листі, що має прийти Вам на електронну скриньку, вказану при реєстрації. Варто зауважити, що лист на нашому почтовому сервері було помічено як спам і не відображався у вхідних повідомленнях.
Панель керування доступна на 10-ти мовах, серед яких і українська. Що й не дивно, адже в команді розробників є кілька наших співвітчизників. Проте додаткові налаштування акаунта на момент написання статті доступні виключно англійською мовою.
Повертаючись до інтеграції з Moodle, зазначимо, що ресурс пропонує, так би мовити, «легкий старт» і надає детальну, інтерактивну та покрокову інструкцію на обраній мові зі встановлення плагіна та налаштування його роботи (Налаштування >> Moodle Підключення >> Додати Moodle з’єднання). Відтак, визначений раніше недолік повністю нівелюється завдяки документації, яка доступна зареєстрованому користувачу. А процес інтеграції існуючого курсу з плагіном займає менше 10 хвилин.
Окремої уваги заслуговують тарифні плани використання плагіну. Градація відбувається за чотирма планами, кожен з яких має як місячну, так і річну підписку. Будь-який з тарифних планів надається для пробного використання на 14 днів. Порівняння тарифних планів надано у таблиці 1.
Таблиця 1.
Порівняльний аналіз тарифних планів IntelliBoard
Назва
Starter
Business
Schools
Enterprise
К-ть акаунтів
1
1
1
10
З’єднань Moodle
1
3
10
50
К-ть учнів
500
∞
∞
∞
К-ть курсів
300
∞
∞
∞
К-ть інструкторів
0
0
30
50
К-ть батьків
0
0
150
200
К-ть співробітників
0
0
150
200
К-ть різних звітів
10
25
всі
всі
Підтримка 24/7
+
+
+
+
Ціна за місяць
-
$49
$99
$350
Ціна за рік
-
$529
$1069
$3780
Разом з тим, компанія підтримує інформаційний ресурс з детальними відомостями щодо різних аспектів використання їхнього продукту. Сайт розміщується за адресою https://intelliboard.zendesk.com.
Плагін надає вичерпну інформацію за курсами, студентами, викладачами, завданнями та загалом за змістом сайту. Зібрану статистику можна експортувати у csv, excel, pdf, відразу друкувати на принтері або ж відсилати листом.
Зупинимось на функціональних можливостях більш детально. На головній сторінці ресурсу відображається загальна інформація про LMS, а також відбувається моніторинг відвідування в реальному часі. За допомогою налаштувань можна з легкістю кастомізувати вигляд цих двох вкладок за своїм смаком. В той же час, можна переглянути більш детальну інформацію про користувачів, обравши конкретного в описаних вище вкладках. Таким чином, Ви отримуєте інформацію про обраного користувача, а саме: діяльність, кількість часу (на сайті, завданнях і курсах). Загальний вигляд такого інформаційного вікна пропонуємо на Рис. 2.
Рис. 2 Звіт щодо діяльності користувача.
На наступному рисунку представлено головне меню ресурсу.
Рис 3. Головне меню IntelliBoard
Віджети
- віджет «Учні» містить детальну інформацію щодо активності існуючих користувачів та типу їх реєстрації в системі;
- віджет «Курси» відображає статистику щодо існуючих курсів LMS Moodle відповідно;
- віджет «Продуктивність» накопичує статистику операційних систем, браузерів, обраної локалізації серед користувачів Вашого сайту.
Варто зазначити, що кожен з описаних віджетів має можливість кастомізації.
Пункт «Звіт учнів» накопичує детальну інформацію по кожному користувачу Вашої LMS. «Звіт курсів» містить в собі детальну інформацію щодо курсів Moodle відповідно. У пункті «Звіт завдань» міститься інформація щодо статистики та прогресу завдань курсів, дані по тестах, дані по форумах, SCORMs пакетах та ресурсах.
«Звіти по сайту» містять дані щодо викладацької та студентської активності, а «Звіт по роботі з клієнтами» відображає персональні звіти кожного з учнів.
Пункти меню пошуку та налаштувань відповідають своїм назвам, а відтак не потребують додаткового пояснення.
Варто зазначити, що локалізація на українську мову проведена не повністю, а тому зустрічається чимало англійських словосполучень. Їх відсоток незначний, але, зважаючи на те, що компанія офіційно заявляє про підтримку української локалізації, такі речі вважаємо, все ж, недоліком.
Загальні враження від інтеграції позитивні, система оснащена чудовим інтерфейсом та інтуїтивно зрозумілими пунктами меню, що, своєю чергою, сприяє легкому опануванню системи та безболісній інтеграції з уже існуючими курсами.
Analytics
Модуль підтримує 3 моделі аналітики: Piwik, Google Universal Analytics та Google Legacy Analytics (застаріла; така, що перестане підтримуватися). Проте, на сайті Moodle-спільноти надзвичайно мало інформації про плагін, натомість є посилання на документацію ресурсу Piwik. Особисто у нас виникло питання стосовно того, що робити користувачам, які все ж хочуть використовувати аналітику від Google. Адже, якщо розробники плагіна асоціюють свій продукт як такий, що підтримує інтеграцію з декількома сервісами, то й документація має міститися по кожній з інтеграцій, відповідно.
Google Analytics на ринку вже досить довгий час, сервіс має потужну документацію, в мережі надзвичайно багато статей, відео, інструкцій з використання сервісу. Саме тому наш подальший огляд плагіна Analytics буде здійснено на основі сервісу Piwik. Це досить молодий проект, альфа-реліз якого відбувся лише у 2007 році. Доцільно зауважити, що інструкції доступні виключно англійською мовою, що може складати труднощі для багатьох користувачів.
Використання цього плагіна потребує від Вас встановлення окремої копії Piwik, яку Ви зможете використовувати для всіх сайтів. Таким чином, встановлення системи складається з декількох фаз:
1) Перевірити чи відповідає Ваш сервер вказаним вимогам, які можна знайти на сайті Piwik;
2) Створити MySQL базу даних для сервісу;
3) Створити піддомен у Вашому домені (наприклад: piwik.yourdomain.com);
4) Завантажити архів з сайту Piwik та розмістити його на Вашому сервері у відповідному піддомені;
5) Перейти в браузері за адресою новоствореного сайту – у вікні має відобразитися покрокова інтерактивна інструкція, як на Рис. 4. При успішному виконанні перших 4-ох фаз має стартувати майстер встановлення, а Вам буде необхідно лише діяти згідно інтерактивних інструкцій.
Рис. 4. Вигляд покрокового майстра з налаштування Piwik.
Після цього необхідно встановити плагін Analytics з сайту Moodle або ж Piwik та налаштувати його на роботу з сервісом. Після пророблених маніпуляцій налаштування нашої LMS виглядають наступним чином:
Рис 5. Налаштування плагіна Analytics для інтеграції з Piwik
Проведемо огляд можливостей ресурсу.
Piwik надає детальну статистику по користувачам: динаміка відвідувань упродовж обраного періоду, протокол по кожному відвідувачу, веде статистику унікальних відвідувачів за девайсами, конфігурації пристроїв (веб-браузер та операційна система), кількість повторних відвідувань, а також тривалість перебування як на сайті, так і на окремих його сторінках. Також присутня статистика плагінів, які встановлено у користувача, щоправда в Internet Explorer 11 така інформація не збирається. Досить інформативні дані про місцезнаходження аудиторії, а саме: континент, країна, мова браузера, регіон та місто (щоправда, 2 останні пункти особисто у нас працювали нестабільно). Окрім того, всі ці дані відображаються на карті світу, а насиченість кольору залежить від кількості унікальних відвідувачів. Система накопичує відомості з рядка пошуку, якщо такий є на сайті. А це, своєю чергою, дасть змогу зрозуміти, що найбільше цікавить Вашу аудиторію, або ж якої інформації бракує. Плагін надає змогу легко перевірити, які файли скачують з Вашого ресурсу, за якими посиланням переходять, або ж з яких сайтів потрапляють до Вас користувачі (пошукові системи, соціальні мережі чи інші веб-сайти).
Як і у попередньо розглянутому модулі, у Piwik локалізація на українську мову проведена не повністю. Налаштування інтеграції видалось нам складним, що, своєю чергою, підвищує поріг входження для звичайних користувачів Moodle. Приємно дивує кількість різноманітних статистичних даних, які надає система. Piwik напрочуд зручний у використанні, оснащений гарно структурованим меню та юзабільним інтерфейсом.
За час використання описаних плагінів ми не помітили суттєвої відмінності у швидкодії ресурсу, це може бути спричинено низькою активністю користувачів за період тестування плагінів. Крім того, варто зауважити, що під час тестувань ми використовували діючу систему Moodle, яка розміщена на пропрієтарному хостингу, що теж могло відіграти важливу роль в забезпеченні високого рівня швидкодії системи.
Резюмуючи вищеописане, вважаємо, що обидва модулі заслуговують уваги. Проте, на нашу думку, кожен продукт має по одній суттєвій відмінності, яка надає йому переваги над іншим. Piwik абсолютно безкоштовний проект, який надає змогу керувати одночасно багатьма сайтами. У той час, як безкоштовна версія IntelliBoard має жорсткі обмеження. Проте продукт компанії IntelliBoard розробляється в тісній інтеграції з LMS Moodle і, як наслідок, надає більш акцентовані статистичні дані саме для навчальних цілей; своєю чергою, Piwik є аналітичною платформою для будь-яких веб-сайтів. На нашу думку, Piwik підійде адміністраторам, які підтримують різноманітні веб-ресурси і мають на меті збирати веб-аналітику з них усіх. IntelliBoard – бездоганний плагін для збору статистичних даних в LMS Moodle, а самі дані будуть надзвичайно корисними не лише адміністраторам, а й викладачам курсів.
Список використаних джерел
- WAA Standards Committee. "Web analytics definitions." Washington DC: Web Analytics Association (2008).
- Moodle website. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://moodle.org/plugins/stats.php?plugin_category=18
- Moodle website. – [Електронний ресурс]. – Режим доступу: https://moodle.org/plugins/pluginversion.php?id=9218